Ain Soukhna
Ain Soukhna
Ain Soukhna, nebo také Ain Sukhna, Ein Soukhna, Ain Sokhna apod., je malé letovisko na pobřeží Rudého moře v Suezském zálivu. Název Ain Soukhna pochází z "horkých pramenů" (až 35 ºC), které vyvěrají v Jebel Ataqa, což je nejsevernější hřeben Východní pouště, na jehož území kdysi procházela stará pašerácká stezka beduínů dodávajících do Káhiry hašiš.
Komplex Ain Sukhna se skládá z řady malých i větších pláží a zálivů, na kterých jsou vybudovány hotelové a prázdninové komplexy, restaurace atd. Tento region je nejbližším regionem s plážemi od hlavního města Káhiry. Po vybudování dálnice lze vzdálenost mezi Káhirou a Ain Sukhnou překonat za méně než 1 hodinu. Ain Sukhna je oblíbené víkendové středisko káhirské smetánky.
Není ale oblíbená pouze u Káhiřanů, nýbrž také u zahraničních turistů. Ti mají možnost v relativně krátké době dosáhnout nejznámější památky v okolí hlavního města Egypta. Z Káhirského letiště je přímé spojení s Hurghadou, Sharm El Sheikhem, Luxorem i Asuánem.
Pláže jsou každý den udržovány v maximální čistotě, čistota a průzračnost vod Rudého moře je samozřejmostí. Vzniklo zde několik luxusních prázdninových komplexů (např. Palmera Beach s 264 pokoji a 18 suitami, nebo resort Stella di Mare). Kromě hotelů se v Ain Sukhně nachází velké množství luxusních privátních vil.
Klášter sv. Antonína
Ain Sukhna je rovněž výhodným výchozím bodem pro návštěvu pobřežních klášterů. Klášter sv. Antonína obklopují skalní stěny. Skládá se z několika dvoupodlažních budov, kostelů, mlýnu, zahrady s vinnou révou, olivami a palmami. Pitnou vodu obyvatelé kláštera čerpají z vlastního pramene, v němž se podle legendy koupala Mojžíšova sestra Miriam. Komplex kláštera je rozsáhlý. Za shlédnutí stojí pekárna a knihovna s více než 1 700 rukopisy.
Nejstarší z celkem pěti kostelů je kostel sv. Antonína, pod kterým údajně spočívá tělo tohoto svatého. Nástěnné malby kostela ze 7. století byly nedávno zrestaurovány. V malém knihkupectví je velká nabídka suvenýrů, pohlednic, ale také knih o klášteře a koptské církvi.
Sv. Antonín (251- 356) je pro mnohé věřící otcem "monasticismu". Sv. Antonín osiřel ve svých 18 letech, sestru poslal do kláštera, prodal veškerý majetek a stal se poustevníkem. Bylo to v době, kdy místní křesťané byli stále více pronásledováni. Sv. Antonín se usídlil v jeskyni pod horou Qalah, kde žil až do své smrti (zemřel ve věku 105 let). Tato jeskyně se nachází pouze 2 kilometry od kláštera. Výstup k ní je sice namáhavý (doporučuji ho podniknout brzy zrána), ale nádherný výhled, který se od jeskyně nabízí veškerou námahu vynahradí. V jeskyni můžete najít na stěnách středověké nápisy, ale také ve škvírách stěn zastrčené malé papírky, na které návštěvníci zaznamenávají svá přání.